Czy ludzie przestają być potrzebni? Kiedy szukasz nowego biura zazwyczaj trafiasz w ręce agenta nieruchomości. Agent (lub agentka) doradza i przeprowadza Cię przez cały proces wyboru i podpisania umowy. Taka usługa oczywiście kosztuje. Mimo, że jako najemca teoeretycznie nie płacisz za pomoc to wynagrodzenie agenta wliczone jest w Twój czynsz bo przecież ktoś za to musi zapłacić. Agent jest człowiekiem więc ma też swoje priorytety i nie zawsze najwyższym jesteś Ty. Czasem jest to dobra relacja z właścicielem, czasem chęć szybkiego zamknięcia transakcji, czasami zobaczysz tylko te lokalizacje, które dają wyższą prowizję od podpisanej umowy.

Z Konradem Okłą poznaliśmy się rok temu na konferencji branży nieruchomości i rozmawialiśmy o tym czy technologia może zastąpić człowieka…i właściwie czy zawsze powinna. Zastanawialiśmy się czy dzięki technologii można zmienić rynek i panujące zwyczaje i realnie obniżyć czynsz. Ja cały czas szukam rozwiązań, które opierają pomysł na wartości biznesowej i potrzebach rynku a nie tylko technologiach i innowacjach. Dlatego zaprosiłem Konrada do Business Link, żeby sprawdzić co kombinuje Realko24:)

Kto dziś mówi?

Konrad Okła

CEO Realko24

 

Założyciel i twórca firmy Realko24. 35 lat i praktycznie całe życie związany z rynkiem nieruchomości. Aabsolwent SGH, zawodowo ostatnie 10 lat działał jako pośrednik na rynku nieruchomości komercyjnych. Leń, który ma ambicje zoptymalizować proces najmu by nie musieć bez sensu oprowadzać najemców po inwestycjach, które niekoniecznie Ich interesują. Wielki pasjonat buldogów francuskich oraz gotowania 🙂

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Jak działa rynek nieruchomości komercyjnych z perspektywy najemcy, agenta i wynajmującego?
 2. Jak pogodzić ich interesy?
 3. Odpowiemy sobie na pytanie czy to naprawdę OK…z perspektywy najemcy szukającego nowego biura.
 4. Jakie problemy powoduje aktualny rynek i jakie podejmowane są próby, żeby je zaadresować?
 5. Czy agent jest potrzebny i czy można zastąpić go technologią?
 6. Jak działają rozwiązania proptech na rynku CRE?
 7. Co innowacyjnego oferuje platforma Realko24 i dlaczego ma to szansę zmienić rynek nieruchomości na świecie?
 8. Gdzie znajduje się granica pomiędzy dobrym pomysłem a koniecznością stosowania zaawansowanej technologii?
 9. Jakie są korzyści z wykorzystania rozwiązań Proptech?
 10. Jakie wyzwania stoją przed technologicznym startupem, który idzie pod prąd przyzwyczajeniom i utartym zasadom gry?

Dodatkowe materiały:

 1. Tutaj możecie zobaczyć na sprytnym filmiku jak działa Realko24
 2. A tutaj znalazłem ciekawy wywiad z Konradem

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę (choć przerwa wakacyjna może to trochę zaburzyć).

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?