Naprawdę! Byłem w biurze, które jeszcze nie istnieje w budynku, który jest jeszcze w budowie. Były tam meble, kolorowe ściany, przeszklenia, sprzęty i można było poczuć przestrzeń i klimat wystroju wnętrza….a w rzeczywistości staliśmy na surowym piętrze. Mieliśmy na głowach gogle Microsoft HoloLens, które robiły tą magię, która pozwalała nam poczuć jak mogłoby wyglądać nasze biuro w budynku SKANSKA Wave w Gdańsku.

I co z tego? Na przykład to, że zanim budynek zostanie odebrany można go sprawnie skomercjalizować. Można zabrać najemców do ich biura przyszłości na spacer po recepcji i salach konferencyjnych. Można wspólnie z klientem i architektem pracować nad wystrojem wnętrza czując przestrzeń i odległości i wielkość elementów zamiast wpatrywać się w ekran komputera. O rzeczywistości mieszanej i rozszerzonej słyszeliście wiele razy i tutaj u nas i na konferencjach a teraz poznajcie zespół, który używa tych technologii w codziennej pracy! Lubię rozmowy ze Skanska bo po raz kolejny przeciera szlaki i wdraża coś jako pierwsza. 

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Czym jest rzeczywistość mieszana i czym się różni od wirtualnej?
 2. Na czym polega magia Microsoft HoloLens?
 3. Jakie są realne zastosowania rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości?
 4. Co to znaczy, że technologia jest „imersywna”?
 5. Skąd pomysł, żeby budować strategiczne partnerstwo deweloper-firma informatyczna?
 6. Jak można przedstawić budynek i biuro w rzeczywistości mieszanej?
 7. Jakie to uczucie być w biurze, którego jeszcze nie ma?
 8. Jak reagują na nowe doświadczenie najemcy, którzy mogą zobaczyć swoje biuro przed oddaniem?
 9. Co wyjątkowego jest w inwestycji Skanska Wave w Gdańsku?
 10. Kiedy rozszerzona rzeczywistość stanie się standardem?

Kto dziś mówi?

Anna Tryfon-Bojarska

Innovation Manager – Skanska Commercial Development Europe – CEE market

Anna Tryfon-Bojarska jako menadżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska jest odpowiedzialna za rozwijanie autorskiego systemu do zarządzania budynkami biurowymi – Connected by Skanska oraz współpracę i rozwój innowacji PropTechowych w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Przed dołączeniem do zespołu biurowego pracowała w zespole innowacji spółki budowlanej Skanska, gdzie pracowała nad digitalizacją i robotyzacją placów budowy oraz projektami rozwojowymi we współpracy ze środowiskiem naukowym i partnerami biznesowymi.

Anna Wesołowska

Surface Commercial & HoloLens Lead

Anna Wesołowska jest związana z rynkiem IT od prawie dwóch dekad. Zdobywała swoje doświadczenie w firmach takich jak California Computer, Samsung i Microsoft. Od ponad 12 lat realizuje w Microsoft szereg projektów koncentrujących się na budowaniu strategii sprzedaży i marketingu rozwiązań i urządzeń Microsoft, tak w segmencie konsumenckim jak i komercyjnym. Obecnie odpowiada za grupę produktów Surface dla Biznesu i HoloLens w polskim oddziale firmy. Ukończyła Ekonomię Międzynarodową na Uniwersytecie Warszawskim, wraz z mężem wychowuje dwójkę dzieci.

Kornelia Łukaszewska

Leasing Manager Skanska Property Poland

Związana z rynkiem nieruchomości komercyjnych od 2010 roku i komercjalizacją największych projektów deweloperskich na rynkach: Gdańskim i Warszawskim. W Skanska odpowiedzialna za strategię wynajmu projektu Wave w Gdańsku, gdzie w zakresie prezentacji powierzchni biurowej wykorzystuje najnowsze innowacyjne technologie w tym Microsoft Hololens.

Galeria zdjęć:

Dodatkowe materiały:

 1. Wszystko o Microsoft HoloLens (na kanale YT MSFT) – o pierwszej ale też i zapowiedzi drugiej wersji gogli.
 2. Link do komunikatu prasowego opisującego szczegóły rozpoczęcia współpracy Skanska z Microsoft.
 3. Więcej informacji na temat projektu rzeczywistości mieszanej w budynku Wave w Gdańsku

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę (choć przerwa wakacyjna może to trochę zaburzyć).

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?