Paradoksalnie większość z nas nie widzi światła!. Zauważamy muzykę w tle, czujemy zapach w sklepie czy biurze ale światło zarejestrujemy dopiero wtedy kiedy jest niewłaściwe, kiedy nas męczy albo kiedy nie pozwala nam realizować naszych planów. Kiedy wnętrze jest dobrze i mądrze oświetlone czujemy się w nim komfortowo ale rzadko kiedy zastanawiamy się dlaczego. Dobre biuro często kojarzymy z wygodnymi krzesłami, pięknymi meblami, doskonałym designie…a mnie zawsze interesowało to jak na nasze życie wpływa światło. Skoro 90% czasu spędzamy teraz w budynkach to ja chcę wiedzieć jak czuć się we wnętrzach lepiej. Swoją drogą nie spędzajmy tyle czasu w budynkach, proszę:)

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Czy światło ma na nas realny wpływ czy to tylko kolejny marketingowy trik?
 2. Jaki realny wpływ na biznes ma zmiana oświetlenia?
 3. Co to jest…trudne słowo….melanopsyna?
 4. Dlaczego tak dużo mówi się o budynkach takich jak OVG w Holandii?
 5. Czym jest inteligentne światło?
 6. Jakie badania prowadzone są w zakresie tego jak światło wpływa na sprzedaż i efektywność pracy?
 7. Z jakimi sensorami można połączyć światło i dlaczego?
 8. Jakie światło lubicie w swoim domu?
 9. Melanopsyna, pamiętacie? 🙂

Kto dziś mówi?

Radosław Buczkowski

Head of light designing team CEE

Kierownik zespołu projektowego na Europę centralno- wschodnią w Signify (Philips Lighting). Posiada 15 -letnie praktykę na rynku oświetlenia profesjonalnego. Doświadczenie zdobywał realizując projekty w zakresie oświetlenia obiektów biurowych, centrów handlowych, iluminacji oraz oświetlenia architektonicznego. Posiada wiedzę praktyczna w zakresie zrównoważonego budownictwa i systemów certyfikacji (LEED BREAM WELL).

Dodatkowe materiały:

 1. Więcej informacji na temat badania w przymierzalniach, o którym mówi Radek.
 2. Przykład zastosowania inteligentnego oświetlenia w budynku EDGE w Holandii
 3. Czy światło w biurze naprawdę ma znaczenie?
 4. Więcej na temat barwy światła niż tylko to, że może być zimna i ciepła.
 5. Wdrożenie inteligentnego oświetlenie w budynku SPARK wybudowanym przez SKANSA w Warszawie.
 6. Naukowy tekst na temat melanopsyny oraz całkiem niezły film na temat rytmu dobowego.

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę (choć przerwa wakacyjna może to trochę zaburzyć).

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?

 

Photo by Chris Liverani on Unsplash