Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażaliśmy sobie zakupu komputera czy telewizora przez Internet, dziś potrafimy zrobić to bez mrugnięcia okiem. Zaczęliśmy ufać platformom sprzedażowym online i zakupom w internecie. Systemy oceny sprzedawców pomogły nam uwierzyć że to co widzimy na zdjęciu jest w takim stanie i tyle warte ile deklaruje sprzedawca. Super…ale co jeśli to nie zakup prezentu czy butów ale czegoś co ma duży koszt? A jeśli na dodatek to ja sprzedaję dom to jak nie sprzedać go za tanio albo nie utknąć z ofertą na długie miesiące, żeby sprzedać drożej? Jak nie dać się oszukać? Jak dobrze wycenić. No i właśnie tutaj z pomocą przychodzi iBuying coraz bardziej popularny za oceanem a u nas jeszcze nieznany.

iBuiyng czyli Instant Buying to koncepcja dedykowana dla tych, którzy chcą sprzedać aktywa o dużej wartości jak mieszkanie, dom, czy samochód a może nawet jacht. Nie jest to kolejna strona z typu OLX, czy allegro ale bardzo sprytne połączenie technologii i kapitału. Technoloigia pomaga wycenić a kapitał powala masowo skupować dobrze i uczciwie wycenione dobra. Mateusz Romanowski o tym koncepcie i platformie, którą z zespołem pionierów współtworzy w Polsce.

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Jak wygląda tradycyjny proces sprzedażny aktywów o dużej wartości jak na przykład mieszkania?
 2. Jaki problemy występują podczas takiego procesu? 
 3. Czym jest iBuying i dlaczego to takie ciekawe?
 4. Jak przez iBuying i inne nowe technologie zmieni się rola agenta nieruchomości?
 5. Jakie są wyzwania we wprowadzenia iBuying’u?
 6. Jak działają Zillow Instant Offers?
 7. Czy można ufać technologii?

Kto dziś mówi?

Mateusz Romanowski
założyciel i prezes zarządu Sonarhome.pl

Przedsiębiorca internetowy. Był założycielem i prezesem Allani – wiodącej stronie w e-commerce modowym w Polsce. Obecnie jest założycielem i prezesem zarządu Sonarhome, którego celem jest wykorzystanie technologii w usprawnieniu procesu sprzedaży i kupna mieszkań w Polsce. Kontakt do Mateusza znajdziecie na jego LinkedIn.

Dodatkowe materiały:

 1. Serdecznie dziękujemy Business Link Astoria za gościnę w mojej ulubionej sali Marrakesz. 
 2. Z Mateuszem rozmawialiśmy o podobnych rozwiązaniach z Zachodu, jak: 
  Opendoor,
  Zillow  oraz ich narzędziu do wyceny mieszkania Zestimate 
 3. Jeśli macie mieszkanie w Warszawie i chcecie je wycenić (ja próbowałem od razu po nagraniu!) skorzystajcie z rozwiązania Mateusza Sonarhome.pl.

 

 

 

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?

 

Photo by Patrick Perkins on Unsplash