Mobilność dotyczy nas wszystkich. Od dawna już jednak nie są to jedynie światła na skrzyżowaniach, ani jedna linia autobusowa czy tramwajowa. Mamy bardzo szerokie spektrum możliwości przemieszczania się po mieście. Mamy też wiele potrzeb. Nasza główna motywacja podróży – czyli praca, to w mieście takim jak Warszawa setki tysięcy podróży każdego dnia. Nikt z nas nie chciałby tracić czasu na wielogodzinne dojazdy do i z pracy. Ten czas lepiej poświęcić na to co sprawia nam przyjemność.

Branża nieruchomości powinna brać pod uwagę to, że włączając się w tkankę miejską na trwałe ją zmienia. Ot chodźby już na etapie realizacji. Ciezki sprzęt blokujący kolejne skrzyżowania odbija się na ruchu miejskim. Tutaj nawet „smart” skrzyżowania nie wystarczą.

Branża property może i powinna być partnerem w dyskusjach na temat tego jak skomunikowane są kolejne inwestycje i w jaki sposób można zoptymalizować codzienne podróże milionów ludzi. Istnieją narzędzia które pomagają symulować zmiany i świadomie zarządzać inżynieria ruchu drogowego na poziomie dzielnicy, miasta, kraju. O tym porozmawiamy dziś stojąc przy ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie!

O czym będziemy rozmawiać?

  1. Jaki wpływ na komunikację w mieście mają nowe inwestycje?
  2. Skąd się biorą korki samochodowe?
  3. Jak się kiedyś wyglądał proces planowania ruchu drogowego? Jak można scyfryzować ten proces?
  4. Dlaczego nie planuje się tak działania świateł, aby kierowcy zawsze mieli “zieloną falę”?
  5. Jak dane miejskie mogą pomóc w pracy deweloperów?

Kto dziś mówi?

Martyna Abendrot-Miłuńska
Dyrektor Zarządzający polskim oddziałem PTV GROUP

Ambasadorka tego jak podróżować w sposób zrównoważony, bezpieczny i efektywny. Martyna ukończyła Politechnikę Warszawską na kierunku Sterowanie Ruchem Drogowym. Realizowała i prowadziła jedne z największych projektów w sferze systemów zarządzania ruchem dla miast, takie jak Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR na terenie Gdyni, Sopotu i Gdańska, czy System Zarządzania Ruchem w Lublinie. Po wielu latach współpracy, w 2017 roku dołączyła do PTV GROUP. Obecnie łącząc wiedzę inżynierską ze studiami z zakresu psychologii i ekonomii, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie jak czynić podróżowanie jeszcze bardziej efektywnym. Bazując na międzynarodowych doświadczeniach implementuje odpowiedzialne podejście do budowania ekosystemów mobilności w każdej skali. LinkedIn’a Martyny zajdziecie tutaj.

Dodatkowe materiały:

  1. W ramach uzupełniania do tego odcinka polecamy jeden z pierwszych odcinków podcastu, w którym Michał Olszewski z Urzędu m.st. Warszawa opowiada o koncepcji Smart City i jak Warszawa staje się inteligentnym miastem (ten odcinek znajdziecie tutaj).
  2. Tutaj znajdziecie więcej informacji na temat tego co robi PTV Group.
  3. Na temat usprawnień logistyki budowy w mieście opowiadała również Ania Walkowska z ProperGate (tutaj link do odcinka). 

 

 

 

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?

 

Photo by Nabeel Syed on Unsplash