Sztuczna Inteligencja nas zje! Skoro żyjemy w przyszłości to na pewno za moment staniemy się niepotrzebni bo pracować będą za nas maszyny a myśleć procesory. Branża nieruchomości dużo mówi na temat Sztucznej Inteligencji czyli SI czy z angielskiego AI. Coraz więcej firm technologicznych używa tego określenia do budowania zainteresowania inwestorów wokół swoich rozwiązań.

Niestety wiele osób nie wie dokładnie czym jest SI, myli pojęcia, widzi ryzyka tam gdzie ich nie ma, ale przede wszystkim nie widzi szans, które ta technologia może przynieść. Kiedy to czytacie jesteście otoczeni, przez rozwiązania sterowane, zarządzane i wspomagane przez Sztuczną Inteligencję. Jest z nami od rana do wieczora i kiedy pracujemy i kiedy odpoczywamy. Dziś porozmawiamy jak bardzo jest zaawansowana, czym jest i jakie ma zastosowania w naszej branży. 

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Czym w zasadzie jest Sztuczna Inteligencja a czym nie jest?
 2. Dlaczego ta technologia powinna zainteresować branżę nieruchomości?
 3. Jakie są szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją?
 4. Jak można wykorzystywać sensory do badania produktywności pracowników?
 5. Gdzie już teraz na co dzień spotykamy się ze sztuczną inteligencją?
 6. Jak można zastosować tę technologię w centrach handlowych, planowaniu urbanistycznym, czy na budowie?
 7. Dlaczego jednym z bezpieczniejszych zawodów w kontekście robotyzacji jest sprzątanie?

Kto dziś mówi?

Aleksandra Przegalińska-Skierkowska
futurolożka, doktor nauk humanistycznych, publicystka

Aleksandra pracuje jako visiting scholar w Center for Collective Intelligence na MIT (Massachusetts Institute of Technology) w Bostonie. W Polsce jest adiunktem w Akademii Leona Koźmińskiego. Podczas polskiej prezydencji w Radzie UE była przewodniczącą Grupy Roboczej ds. Audiowizualnych z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej komentarze w obszarze sztucznej inteligencji pojawiają się w takich tytułach jak: Gazeta Wyborcza, Kultura Liberalna, Tok FM, Polityka, czy Dwutygodnik. W 2016 była jedną z mówczyń podczas TEDxWarsaw. W 2017 została nominowana przez Wysokie Obcasy do tytułu „Superbohaterki”. W 2018 została nominowana przez redakcję Gazety Wyborczej do nagrody „Człowieka Roku”. Wraz z Dariuszem Jemielniakiem są autorami pierwszego w Polsce programu studiów poświęconych sztucznej inteligencji w obszarze zarządzania. Tutaj znajdziecie Olę na LinkedIn.

Dodatkowe materiały:

 1. Dwa lata temu została wydana pierwsza książka Oli – “Istoty wirtualne: Jak fenomenologia zmieniała sztuczną inteligencję”.
 2. W tym roku premierę będzie mieć druga książka Oli na temat ciekawego zastosowania sensorów, o których rozmawialiśmy w trakcie nagrania – „Wearable Technologies in Organizations / Privacy, Efficiency and Autonomy in Work”
 3. Ola wspominała o Teście Turinga, czyli sposobie na określenie zdolności korzystania z języka naturalnego przez maszynę, tutaj video, w którym Ola opowiada czym jest ten test
 4. Jeśli nie lubisz dzwonić np. do fryzjera, aby się umówić na wizytę zaraz będzie mogła zrobić to za Ciebie sztuczna inteligencja – koniecznie zobacz możliwości Google Duplex.
 5. W nagraniu rozmawialiśmy między innymi o takich firmach, jak: Deepmind – spółka córka Google, polski startup GetAnna, któremu Ola doradzała czy Leverton zajmujący się analizą treści umów.
 6. Spotkaliśmy się w Business Link Astoria, któremu serdecznie dziękujemy za gościnę.

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?

 

Photo by Jens Johnsson on Unsplash