Czy można zarobić na smogu? Zanieczyszczenie powietrza to temat, który wraca każdej zimy kiedy zaczynamy się dusić trującym od smogu powietrzem. W miastach wraca moda na oczyszczacze powietrza i maski, które nosimy na twarzy. Na wsi to dobry pretekst do napisania kilku donosów na sąsiadów, którzy palą meble, plastik i przepracowany olej w kotłach grzewczych. Co to ma wspólnego z Proptech? Kiedy pojawia się problem za moment pojawiają się nowe aplikacje i technologie, które mają go rozwiązać.

Na rynku dostępnych jest wiele firm produkujących nowoczesne sensory monitorujące jakość powietrza. To świetnie, ale to zazwyczaj niewiele zmienia. Chciałem dowiedzieć się czy można zbudować wartość wokół jakości powietrza w branży nieruchomości. Rozmawiam dziś z Paulą Schabińską o bardzo ciekawym pomyśle który ma polski startup łączący technologię, consulting i naturę. Przy okazji dowiecie się dużo na temat smogu i tego co z niego wynika. 

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Czym właściwie jest smog?
 2. Dlaczego zanieczyszczenie powietrza jest tak niebezpieczne dla człowieka?
 3. Jaką wartość dla branży nieruchomości dają systemy do monitoringu i poprawy jakości powietrza?
 4. Jakie zanieczyszczenia czychają na użytkownika wewnątrz budynku?
 5. Jak można zarabiać na zapewnieniu jakości powietrza?

Kto dziś mówi?

Paula Schabińska

Airror

Inżynier z pasją i doświadczeniem w branży automatyki budynkowej, zdobywanym na obiektach takich jak Warsaw Spire czy Centrum Praskie Koneser. Od 5 lat dba również o system BMS w Jednostce Wojskowej nr 4198. Absolwentka dwóch Politechnik: Wrocławskiej i Warszawskiej na Wydziale Elektrycznym, kierunek Automatyka i Robotyka. Od stycznia 2018 jest współzałożycielką startupu Airror, w którym rozwija system monitoringu oraz predykcji zanieczyszczeń wraz z usługą nasadzeń roślin o właściwościach filtrujących powietrze.  Na co dzień stara się łączyć nowe technologie z dbałością o środowisko naturalne. Więcej tutaj.

Dodatkowe materiały:

 1. Jeśli zainteresowało Was rozwiązanie stworzone przez Paulę zapraszam na jego stronę.
 2. Dziękujemy jak zawsze niezastąpionemu Business Link Astoria za możliwość nagrania podcastu.
 3. Zainteresowanych czym jest smog oraz jakie są rodzaje zanieczyszczeń zapraszam do zapoznania się z tym oraz tym artykułem.  
 4. Tutaj możecie sprawdzić, czy roślina, która stoi na Waszym biurku lub koło łóżka pochłania zanieczyszczenia.
 5. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak mierzy się zawartość pyłów w powietrzu metodą grawimetryczną to tutaj znajdziecie krótkie wyjaśnienie.
 6. Paula będzie robiła testowe wdrożenie z urzędem m. st. Warszawa na terenie Politechniki Warszawskiej, oprócz tego na terenie znajdzie się dom zasilany energią słoneczną Solace House.

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?