Cyfrowy bliźniak to wirtualna kopia dowolnego obiektu fizycznego stworzona w świecie wirtualnym. Można na nim prowadzić eksperymenty, badać wytrzymałość, funkcjonalność, wydajność. Może to być sprzęt elektroniczny, maszyna rolnicza, linia produkcyjna, proces, most lub nawet budynek. Wyobraź sobie, że już wkrótce możliwe będzie tworzenie cyfrowych bliźniąt naszych ciał, które połączone siecią sensorów będą dostępne dla lekarzy, którzy na bieżąco będą widzieć parametry naszego ciała i reagować w odpowiednim momencie. Ok….nawet dla mnie to jeszcze trochę zbyt przerażające, więc skupmy się dziś na branży nieruchomości i porozmawiajmy o możliwościach i korzyściach jakie dla niej niesie zastosowanie technologii Digital Twins.

O czym będziemy rozmawiać?

  1. Czym jest jest digital twin / cyfrowy bliźniak?
  2. Jak technologia może optymalizować działanie budynku?
  3. Jak można wykorzystać cyfrowego bliźniaka budynku do jego zarządzania?
  4. Gdzie jeszcze można wykorzystać technologię digital twins?
  5. Jakie korzyści wynikają z posiadania cyfrowego bliźniaka budynku dla zarządcy, właściciela, czy użytkownika?
  6. Jak wygląda proces tworzenia cyfrowego bliźniaka istniejącego budynku?
  7. Czy Łukasz chciałby mieć swojego cyfrowego bliźniaka?

Kto dziś mówi?

Łukasz Kacprzak
PKIG

Geodeta z szerokim zakresem uprawnień zawodowych, posiadający ponad 12 letnie doświadczenie w obszarze nowoczesnej geodezji. Pasjonat technologii skanowania 3D oraz dronów. Absolwent Politechniki Warszawskiej wydziału Geodezji i Kartografii oraz Politechniki Radomskiej. Pośrednik w obrocie nieruchomościami. Dodatkowo prelegent, panelista, wykładowca uniwersytecki. Łukasz prowadzi od kilku lat szkolenia specjalistyczne z zakresu pomiarów powierzchni, BIM, skaningu laserowego 3D, geodezji oraz międzynarodowych standardów. Przez ostatnie 12 lat zrealizował liczne projekty w Polsce jak i zagranicą. Członek RICS, BOMA International oraz partner IPMS. Więcej o Łukaszu tutaj.

Dodatkowe materiały:

  1. Jeśli chcielibyście stworzyć cyfrowego bliźniaka dla swojego budynku zapraszamy do kontaktu z firma Łukasza PKIG
  2. Rozmawiając wspomnieliśmy, że jednym z komponentów cyfrowych bliźniaków jest system BIM, o którym rozmawiałem z Bartoszem Jankowskim z firmy Rewitech.
  3. Łukasz przytoczył nam kilka przykładów jak i gdzie można wykorzystać cyfrowych bliźniaków, zainteresowanych gdzie jeszcze można to polecam ten artykuł.

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?