Dziś będzie o wojnie bo zarządzenie innowacją to czasem nierówna walka. Kiedy wszyscy chcą to idzie jak z płatka. Są pieniądze, są ludzie, jest wsparcie Zarządu, motywacja, czas i chęci. Ale co zrobić kiedy z innowacyjnym pomysłem trzeba się przedzierać przez organizację, żeby w ogóle wzbudzić zainteresowanie? Jak stworzyć zespół w trudnym otoczeniu i w organizacji, która albo nie wie czym jest innowacja albo wie ale nie jest na nią gotowa? No i najtrudniejsze. Jak być managerem, który ma ambicję zmienić firmę wbrew wewnętrznej polityce i kulturze organizacyjnej?

Kiedy myślę o firmach, które najtrudniej się modernizuje i zmienia zawsze na pierwszym miejscu stawiam urzędy i budżetówkę. Dlatego dziś porozmawiamy z Marcinem Malickim, który prowadził  kilka bardzo trudnych i nowatorskich projektów w trudnym środowisku, nie zawsze przyjaznym, nie zawsze gotowym ale zawsze bardzo ciekawym. Ten odcinek dedykuję mojej koleżance Joannie, która zainspirowała mnie do jego nagrania – dziękuję!

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Jak wdrażać innowacje w organizacji, która nie jest na to gotowa?
 2. Od czego zacząć taki proces?
 3. Kogo zaangażować we wdrażanie nowatorskich rozwiązań i gdzie szukać ludzi?
 4. Jakie są wyzwania we wdrażaniu innowacji w sektorze publicznym?
 5. Dlaczego warto tworzyć interdyscyplinarne zespoły?
 6. Jak angażować innych w organizacji i sprawić, aby poczuli się częścią zmiany?
 7. Kim jest innowator w organizacji?
 8. Jakie cechy charakteru powinien pielegnować człowiek, który prowadzi proces wdrożenia innowacji w organizacji?

Kim jest mój dzisiejszy gość?

Marcin Malicki
MENEDŻER ROZWOJU PRODUKTÓW CYFROWYCH / EXATEL

Menedżer rozwoju produktów cyfrowych w firmie Exatel. W ostatnim czasie pełnił funkcję dyrektora stron głównych i platform wydawniczych w spółce Wirtualna Polska Media SA. Odpowiadał tam także za projekt uruchomienia Telewizji WP w obszarze online.We wcześniejszych latach pełnił funkcje menedżerskie w obszarach zarządzania rozwojem produktów, UX Designu, marketingu i reklamy oraz sprzedaży w sektorach komercyjnym i publicznym – m.in. w Centralnym Ośrodku Informatyki, Narodowym Archiwum Cyfrowym, 16/9 Film Studio, Narodowym Instytucie Audiowizualnym oraz Wydawnictwie Szkolnym i Pedagogicznym. Odpowiadał za koncepcję i uruchomienie komercyjnych i publicznych usług cyfrowych: WspieramKulture.pl, OBYWATEL.GOV.PL, HistoriaPojazdu.gov.pl czy BezpiecznyAutobus.gov.pl

Jest laureatem nagród branży marketingowej, m.in. złotej nagrody Innovation Award 2017 (Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR) za Telewizję WP online i Newsfeed oraz Best in Show w konkursie Mixx Awards 2015 (IAB Polska), srebrnej Mixx Awards Lizbon 2015 (IAB Europe), srebrnej Effie 2015, 6 nagród KTR 2015 (SAR) za kampanię wiralową „Smutny Autobus”.

Dodatkowe materiały:

 1. Serdecznie dziękujemy Business Link za udostępnienie sali do nagrania tego odcinka.
 2. Marcin opowiada dziś o doświadczeniach zdobytych podczas pracy w Centralnym Ośrodku informatyki, gdzie był odpowiedzialny m.n: Bazę Rejestracyjną Pojazdów (CEPIK) oraz portal obywatel.gov.pl.
 3. Szukając ludzi często wpadał na nieformalne spotkania UX do MiTo .
 4. Często wracamy do tematu kultury organizacyjnej, który już poruszyłem w 12. odcinku z Humanrise.
 5. Zainteresowanych jak wpływać na ludzi i wywierać dobre wrażenie (a kto nie jest?!) odsyłam do publikacji Robert Cialdini
 6. A tych, których zainteresowało jak w Japonii wdraża się zmiany polecam poczytać na temat metody Nemawashi

 

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?

Photo by Stijn Swinnen on Unsplash