Dzisiejszy odcinek będzie inny niż poprzednie. Przede wszystkim nie był planowany. Umówiłem się z Aleksandrem Szernerem ze Skanska, żeby przy szklance dobrej herbaty porozmawiać o innowacjach w branży nieruchomości. Po chwili rozmowy pobiegłem do pokoju po sprzęt. Uznałem, że szkoda by było gdybyście nie posłuchali co Aleks ma do powiedzenia jako praktyk, który od 20 lat zajmuje się technologiami w budowlance.

W zależności od rankingu branża budowlana jest jednak na ostatnim lub w najlepszym wypadku przedostatnim miejscu jeśli chodzi o adopcję innowacji. Nic dziwnego. Od setek lat ludzie budują w podobny sposób. Wylewka, cegła, zaprawa, cegła, jeszcze trochę zaprawy, szkło, stal i w zasadzie mamy budynek. Ponieważ koniunktura jest teraz doskonała to niewielu deweloperów zaprząta sobie głowę technologicznymi nowinkami. Po co to dotykać skoro działa i generuje przychody? No wiec właśnie o tym rozmawialiśmy…

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Kiedy naprawdę pojawił się proptech w Polsce i dlaczego tak niewiele osób o tym wie?
 2. Dlaczego branża budowlana zmienia się tak baaardzo bardzo wolno?
 3. Jak wygląda proces transformacji cyfrowej?
 4. Co jest najważniejszym elementem transformacji cyfrowej?
 5. Jakie trendy technologiczne zmienią branżę budowlaną według mojego rozmówcy?
 6. Jak wejść do budynku MIT nie będąc studentem lub wykładowcą tej uczelni? (mimo to nie polecamy, bo to nieładnie).

Kim jest mój dzisiejszy gość?

Aleksander Szerner
MENADŻER DS. DIGITALIZACJI, INTELIGENTNYCH NARZĘDZI PRACY ORAZ CYFROWYCH ROZWIĄZAŃ BIZNESOWYCH W SKANSKA

Aleksander jest związany z branżą drogowo-inżynieryjną od 20 lat. Uczestniczył w realizacji największych projektów autostradowych w Polsce (A4, A2 i A1). Od 2005 roku związany z obszarem BIM w firmie Skanska. Jest członkiem międzynarodowej Grupy Eksperckiej Skanska – Skanska BIM Knowledge Hub oraz grupy pracującej nad rozwojem innowacji i budowaniu kultury innowacyjności w ramach realizacji wspólnych projektów między Skanska SA, Skanska Property Poland i Skanska Residential Development Poland. Od 2014 menadżer odpowiedzialny za komercjalizację wykorzystania metodyki BIM (współtwórca strategii BIM 2020) , nowoczesnych narzędzi pracy oraz edukację w zakresie cyfrowych rozwiązań na projektach infrastrukturalnych. Obecnie odpowiedzialny za Obszar Digitalizacji i Nowoczesnych Rozwiązań Technologicznych. W ramach obecnych kompetencji odpowiada za realizację strategii digitalizacji 2025 oraz przeprowadzenie cyfrowej transformacji firmy a także wykorzystanie technologii tworzących erę przemysłu 4.0. Autor publikacji technicznych o metodyce BIM. Od 2018 prezes Stowarzyszenia BIM dla Polskiego Budownictwa.

Dodatkowe materiały:

 1. Serdecznie dziękujemy Business Link za udostępnienie sali do nagrania tego odcinka.
 2. Dużo mówiliśmy o BIM’e, o którym rozmawiałem już z Bartoszem Jankowskim z firmy REWITECH w odcinku 9.  
 3. Często wspominaliśmy o IoT (Internet of Things), tutaj znajdziecie pigułkę wiedzy na ten temat. 
 4. Tutaj więcej o projekcie inteligentnego kasku stworzonego przez Skanska, Intel oraz Cybercom. 
 5. A na koniec, dla ciekawych jak będzie zmieniać się branża budowlana wraz z postępującą cyfrową transformacją zachęcam do zapoznania się z prognozami przygotowanymi przez McKinsey&Company.

 

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?

Photo by Ivan Bandura on Unsplash