Kultura organizacyjna w kontekście innowacji jest często tematem pomijanym. Jest trudna do zmierzenia, skomplikowana, zależna od ludzi, nieprecyzyjnie zdefiniowana, niekonkretna. Wielu managerów, z którymi pracuję uważa, że kultura organizacyjna to coś co powstaje organicznie i niekoniecznie można nią świadomie zarządzać. To wielki błąd!

W dobie cyfrowych transformacji zmiany zachodzące w firmach w naszej branży są tak głębokie, że nie sposób przecenić narzędzi jakimi dysponują ludzie zajmujący się budową i zarządzaniem kulturą organizacyjną. To właśnie Oni pomagają stworzyć środowisko, w którym ludzie nie boją się tworzyć nowe rozwiązania i usługi. To kultura organizacyjna jest tym co odróżnia dobrą firmę od słabej i bardziej nawet niż wszystko inne pomaga przyciągnąć do pracy ekspertów i utrzymać ich przez lata.

Dziś chciałbym rozpocząć dialog na temat tego dlaczego kultura organizacyjna jest ważna i jak się zabrać z reorganizację firmy, która chce nadążyć za światową konkurencją. To pierwsze nagranie na temat zarządzania zmianą i kultury organizacyjnej ale planuję jeszcze Wam te obszary przybliżać w kolejnych audycjach.

O czym będziemy rozmawiać?

 • Dlaczego kultura organizacyjna jest ważna? Co się na nią składa?
 • Czy można świadomie budować kulturę organizacyjną?
 • Jaka jest rola lidera w procesie budowy kultury organizacyjnej?
 • Kiedy warto zacząć pracować nad kulturą organizacyjna?
 • Gdzie powstaje najwięcej innowacje w organizacji?
 • Co może oznaczać, że w danej firmie ludzie chodzą w podkoszulkach?
 • Jak mierzyć kulturę organizacyjną?
 • Jakie jest jedno z najtrudniejszych słów w języku polskim?

Kim są moi dzisiejsi goście?

Tomasz Pietrzak
PARTNER

Łączy digital, marketing i strategie. Od ponad dekady realizuje projekty na styku technologii i marketingu. Pracował jako manager dla PAYBACK i Nationale Nederlanden. Skupia się na poprawie efektywności zespołów, wprowadzając zwinne metodyki prowadzenia projektów. Posiada doświadczenie w tworzeniu produktów w branży FinTech. Autor bloga o dobrych książkach. Więcej o Tomku tutaj.

 

Tomasz Nalewajk
PARTNER

Psycholog z wykształcenia i zamiłowania. Strateg budujący narrację wokół potrzeb ludzi – zarówno jako pracowników jak i klientów. Trener i facylitator zespołów skoncentrowany na komunikacji i autentyczności. Piętnaście lat w biznesie, tworząc zespoły i produkty. Poza pracą wychowuje dzieci, pisze książki i szkoli się na psychoterapeutę. Więcej o Tomku tutaj.

Dodatkowe materiały:

 1. Tym razem nagranie zostało zrealizowane w przepięknej sali Marrakesh w Business Link Astoria.
 2. Tutaj link do piątego odcinka podcastu Protech Poland, do którego się odwoływałem.
 3. Często wspominaliśmy o change management, zainteresowanych tym tematem polecam na początek to tę lekturę.
 4. Oczywiście również link do firmy naszych gości – Humanrise

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?