Zbudowanie startupu nie jest proste, a zbudowanie startupu hardware’owego może być podwójnie trudne biorąc pod uwagę jak wymagający jest proces projektowania i produkcji fizycznego produktu. Dlatego fakt, że 1/4 polskich startupów tworzy hardware można uznać za naprawdę niezły wynik (według raportu Startup Poland z 2017 roku).  Nie ma ich już jednak tak wiele w kategorii Proptech. 

Często dostajemy też pytania czy będąc dużą firmą czy korporacją można zbudować własny startup od zera. Dlatego zaprosiliśmy dziś do rozmowy Macieja Grabowskiego z firmy Bluebolt, który taki startup zbudował. Zespół Maćka to przykład tego, że w Polsce można budować rozwiązania konkurujące z tymi, które znane są na świecie. Porozmawiamy o wyzwaniach stojących przed firmą, która wykluła się jako inicjatywa oddolna z dużej organizacji.

O czym będziemy rozmawiać?

 • Jak przekonać zarząd do uruchomienia zewnętrznego zespołu, który stanie się startupem?
 • Jaki produkt stworzył zespół Maćka?
 • Jakie zastosowanie ma platforma Bluebolt oprócz kontroli dostępu?
 • Jak sprzęt (hardware) może wspierać zarządzanie społecznością w budynku?
 • Jak zespół jest potrzebny do stworzenia produktu, który składa się z oprogramowania i sprzętu?
 • Jakie wyzwania stoją przed tego typu firmami?

Kim jest mój dzisiejszy gość?

Maciej Grabowski
ZAŁOŻYCIEL BLUEBOLT

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej i Politechniki Warszawskiej. Przez 4 lata zajmował się tworzeniem oprogramowania mobilnego i gier. Od 2 lat, wraz z firmą NTT, rozwija projekt BlueboltZałożeniem Bluebolt, jest aby wprowadzić użyteczne rozwiązania, znane z aplikacji mobilnych, do budynków. Najważniejszą z nich jest zarządzanie dostępem do budynku, przez drzwi furtki, bramy, szlabany w różnych lokalizacjach i budynkach biurowych oraz mieszkalnych, z poziomu uniwersalnej aplikacji mobilnej. 

Dodatkowe materiały:

 1. Dziękujemy Brain Embassy za ugoszczenie nas i możliwość nagrania podcastu.
 2. Jak mówię w trakcie wywiadu pochodzę z Białegostoku i to tam, a dokładnie w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym powstają komponenty do rozwiązania Bluebolt.
 3. Wspomniałem również o rozwiązaniach, z którymi spotkałem się corowku Newlab w Nowym Jorku kiedy prowadziłem tam wdrożenie, a były to:
  Kisi
  Salto
  HID

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?