Koncepcja Co-living wywołuje skrajne reakcje – dla jednych to akademiki dla dorosłych i sposób na zarabiania pieniędzy na „hipsterach”, dla innych to odpowiedź na nowe oczekiwania „millennialsów” i pokolenia Z.

Rynek co-livingu rośnie w zawrotnym tempie. Mówimy tutaj o milionach dolarów, które uzyskują startupy co-livingowe na rozwój. W Stanach Zjednoczonych sieć co-livingowa Common zebrała 40 milionów dolarów finansowania w serii C, czy indyjski CoLive uzyskał 1,8 miliona dolarów na kolejne lokalizacje w całych Indiach. Rekordzistą jest brytyjski The Collective, który zebrał aż 400 milionów dolarów na swoją zagraniczną ekspansje a to dopiero początek. Sieć wework od lat rozwija już swoją strategię colivingową pod nazwą welive

Czym jest Co-living? Jaką ma przyszłość? Kto chce mieszkać w takich wspólnych strukturach? Co wpływa na rozwój popularności co-livingu? Nie tylko o to zapytamy Przemysława Chimczaka, współzałożyciela firmy think co. Jak widzicie na zdjęciu bardzo miło nam się rozmawiało i serdecznie zapraszam do wysłuchania tego odcinka.

O czym będziemy rozmawiać?

 • Czym jest co-living? Skąd pojawia się potrzeba na budownictwo co-livingowe?
 • Czym różni się co-living od zwykłego mieszkania współdzielonego z grupą ludzi?
 • Co trzeba brać pod uwagę projektując budynek co-livingowy? Jaki zespół jest do tego potrzebny?
 • Jakie są zalety życia w budynku co-livingowym?
 • Jakie doświadczenia z co-livingiem ma Przemek?

Kim jest mój dzisiejszy gość?

Przemysław Chimczak
WSPÓŁZAŁOŻYCIEL THINK CO.

think co. to pierwszy w Polsce think-tank zajmujący się innowacjami w mieszkalnictwie. Architekt, absolwent politechnik w Warszawie, Wrocławiu i Mediolanie. Prowadzi Placemakers – Architekci Wynajmu, firmę zajmującą się kompleksową obsługą mieszkań pod wynajem.

Dodatkowe materiały:

 1. W tym odcinku mówiłem o WeLive, czyli kolejnej marce z portfela WeWork…
 2. Common, do którego zgłosiło się na początku działalności aż 10.000 zainteresowanych współdzieleniem przestrzeni mieszkalnej oraz…
 3. ….dynamicznie rozwijającej się sieci co-livingowej OpenDoor z San Francisco.
 4. Kilka razy przywoływaliśmy koncepcje build-to-rent (BTR) – dla zainteresowanych więcej o o tym jak zbudować idealny budynek w koncepcji BTR.
 5. Tutaj znajdziesz odnośniki do dwóch raportów, na które się powoływałem:
  Raport PwC na temat trendów w branży nieruchomości
  Raport HOMY na temat co-livingu
 6. Dziękujemy BOBO Coworking za możliwość nagrania tego odcinka. 

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?