Coworking, czyli elastyczna przestrzeń biurowa jest coraz częściej wybieranym typem biura, nie tylko przez młode firmy technologiczne, ale i korporacje. Wielu przedstawicieli branży nieruchomości nadal jednak zdaje się traktować coworki jako przejściowy trend i ciekawostkię. Czy słusznie?

Biura coworkingowe mają do zaoferowania o wiele więcej niż tylko dobrze zaprojektowaną, elegancką przestrzeń. To tętniące życiem organizmy, które oprócz miejsca do pracy oferują również dodatkowe usługi dla swojej społeczności i adresują potrzeby nowego pokolenia, które pojawia się na rynku pracy.

Dziś spojrzymy na biura coworkingowe oczami człowieka, który na codzień współpracuje z lokalnymi i globalnymi sieciami coworking. Zastanowimy się w czym tkwi fenomen elastycznych przestrzeni biurowych, jak będą się rozwijały a także jakie nowe wyzwania stają przed leasing managerami. Zapraszam na rozmowę z Mikołajem Niemczyckim z firmy Cushman & Wakefield.

O czym będziemy rozmawiać?

 • Co daje coworking oprócz przestrzeni do pracy?
 • Czym różni się od biur serwisowanych oraz tradycyjnych?
 • Jak na przestrzeni lat zmienił się model działania biur elastycznych?
 • Dlaczego coraz więcej korporacji decyduje się na biuro w coworku?
 • Jak wygląda rynek biur elastycznych z perspektywy agencji?
 • Jakie nowe wyzwania stawia popyt na takie biura przed agencjami i leasing managerami?
 • Jak coworki wpływają na cały rynek nieruchomości?
 • Jak wygląda warszawski rynek biur coworkingowych?
 • Dlaczego pracownicy firmy Wework ograniczają jedzenie mięsa?

Kim jest mój dzisiejszy gość?

Mikołaj Niemczycki
COWORKING CLIENT MANAGER W DZIALE POWIERZCHNI BIUROWYCH CUSHMAN & WAKEFIELD

Mikołaj ma ponad 4-letnie doświadczenie, zarówno w reprezentacji wynajmujących, jak i najemców. Specjalizuje się w świadczeniu usług w sektorze technologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem rynku powierzchni co-workingowych, nowych technologii w sektorze nieruchomości oraz startupów. Obecnie doradza firmie WeWork w ekspansji na polskim rynku i zarządza nową linią usługową, która dzięki współpracy z polskim start-upem ShareSpace wprowadza i promuje nowe rozwiązania technologiczne oraz komercyjne, umożliwiające zawieranie transakcji elastycznego najmu powierzchni biurowych z wykorzystaniem platformy online. Więcej o Mikołaju tutaj.

Dodatkowe materiały:

 1. Spotkaliśmy się z Mikołajem dokładnie rok po ogłoszeniu partnerstwa Cushman & Wakefield z ShareSpace – startupem, z którego współzałożycielem rozmawialiśmy w ostatnim odcinku.
 2. Dużo rozmawialiśmy o WeWork’u – tutaj znajdziecie listę warszawskich lokalizacji, które startują już od grudnia tego roku. 
 3. Warto przeczytać tutaj czym jest przytaczana przez nas filozofia mindfulness.
 4. Wspominaliśmy również o warszawskiej przestrzeni Facebooka….  
 5. …oraz o community manager z Immofinanz, która zarządza 10.000 najemców w kilku lokalizacjach.
 6. Gdybyście chcieli zobaczyć jak działają inne przestrzenie coworkingowe w Warszawie to zachęcamy do odwiedzenia wspomnianych przez nas Business Link, MindspaceBrain Embassy czy BOBO Coworking

 

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?