Blockchain to technologiczny buzzword kilku ostatnich lat. Wielu o nim mówi, ale większość moich rozmówców nie wie co to tak naprawdę końca jest. Z resztą wpisując w Google słowo „blockchain” zauważysz, że pierwsze wyniki to “co to do cholery jest”, ”jak działa”, “definicja”, technologia”.

Nie będzie to jednak odcinek wyłącznie o blockchain (choć taki tez planujemy). Dziś przedstawiamy kapitalny polski startup ShareSpace, który wykrozystuje blockchain to kompleksowej obsługi procesu leasingowego elastycznych przestrzeni biurowych. Robert Chmielewski, współzałożyciel ShareSpace, opowie jak powstawało rozwiązanie wykorzystywane przez wiodące agencje i operatorów przestrzeni coworkingowych i biur serwisowanych. Zapraszamy do słuchania!

O czym będziemy rozmawiać?

 • Co to jest blockchain?
 • Dlaczego technologia blockchain jest bezpieczniejsza od zwykłej bazy danych?
 • Czym zajmuje się ShareSpace?
 • Jak ewoluował pomysł na tą coraz popularniejszą platformę?
 • Dla kogo jest dedykowane to rozwiązanie?
 • Jakie ułatwienia wprowadza Sharespace do procesu leasingu przestrzeni biurowych?
 • Jak Sharespace wykorzystuje blockchain w swoim rozwiązaniu i dlaczego zdecydowali się na implementację tej technologii?  
 • Co wpłynęło na dynamiczny rozwój ShareSpace?
 • Z czego najbardziej dumny jest Robert?
 • Jakie plany ekspansji ma ShareSpace?
 • Dlaczego Robert nazywa ShareSpace hydrą?
 • …i dlaczego na Węgrzech manikiurzystki uczą się programować w języku Python?

Kim jest mój dzisiejszy gość?

Robert Chmielewski
WSPÓŁZAŁOŻYCIEL SHARESPACE

Współzałożyciel ShareSpace, czyli platformy internetowej umożliwiającej znalezienie i wynajem biur coworkingowych i serwisowanych. Robert jest absolwent University College London na kierunku BSc Planning and Real Estate. Zdobywał doświadczenie na rynku nieruchomości zarówno w Polsce, jak i zagranicą, szczególnie w obszarze analityki projektów rynku nieruchomości. Pracował w takich firmach jak Griffin Real Estate, Jones Lang LaSalle czy Arcadis Group. Więcej o Robercie tutaj.

Dodatkowe materiały:

 1. Jeśli potrzebujecie jeszcze głębiej zrozumieć Blockchain polecam zapoznać się z tym krótkim filmem.
 2. Z tej samej serii polecam również wytłumaczenie czym są Smart Contracts. 
 3. Tak jak wspominałem, spotkałem się z Robertem z racji przeczytanego ostatnio artykułu w Pulsie Biznesu, który znajdziecie tutaj
 4. Dynamiczny rozwój ShareSpace wspiera strategiczne partnerstwo z agencją Cushman&Wakefield. Więcej na temat tej współpracy tutaj. 
 5. ShareSpace to finalista wrześniowego konkursu Proptech Festival przy konferencji Property Forum. Życzymy kolejnych sukcesów! 

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?