Smart City to przyszłość rozwoju miast, a coraz więcej ośrodków miejskich pretenduje do bycia „smart”.

Według badania „2017 Smart Cities Index” inteligentne miasto wyróżnia się m.in.: wysokim standardem życia, łatwym dostępem do Internetu, zrównoważonym system transportu (w tym możliwość korzystania z car-sharing’u i inteligentnych systemów zarządzania ruchem miejskim), czy digitalizacją urzędów. W wyżej wymienionym rankingu Warszawa plasuje się na 89 miejscu na 100 wyróżnionych, a 500 przebadanych miast.

O tym jak Smart City jest widziane w oczach Urzędu Miasta i jak Warszawa staje się „smart” porozmawiamy z Michałem Olszewskim z Miasta Stołecznego Warszawa. Porozmawiamy bardzo szybko, bo mieliśmy niewiele czasu a temat jest super ciekawy! Zapraszamy do najszybszego odcinka podcastu Proptech Poland.

O czym będziemy rozmawiać?

 • Czym jest Smart City? Jakie są wyzwania i bariery wprowadzania Smart City?
 • Czy technologia to jedyne co określa Smart City?
 • Dlaczego mieszkańców powinno się traktować jak klientów?
 • Dlaczego ważne jest, aby animować społeczność miejską?
 • Jak ważny jest rozwój infrastruktury miejskiej?
 • Co sprawia, że w kontekście Smart City tak ważna jest ekonomia współdzielenia (sharing economy)?
 • Czy Miasto Warszawa staje się smart?
 • Jak Miasto Warszawa poszukuje innowacji? Jak wspiera twórców technologii?

Kim jest mój dzisiejszy gość?

Michał Olszewski
ZASTĘPCA PREZYDENTA M. ST. WARSZAWY

Zastępca Prezydenta miasta stołecznego Warszawy, gdzie jest odpowiedzialny za nadzór nad m.in.: planowaniem strategicznym, planowaniem przestrzennym, architekturą, polityką rozwoju gospodarczego, zagospodarowanie nabrzeży Wisły, politykę mieszkaniową i lokalową, rewitalizację oraz rozwojem terenów zieleni urządzonej i naturalnej.
Przewodzi warszawskiej Radzie ds. Polityki Innowacji, jest też członkiem jej wojewódzkiego odpowiednika. Reprezentuje stowarzyszenie EUROCITIES w Grupie Roboczej Wysokiego Szczebla ds. Inteligentnych Miast przy Komisji Europejskiej.
Michał od wielu lat działa na rzecz rozwoju polskich samorządów i promowania ich współpracy na szczeblu krajowym. W latach 2007-2015 był Przewodniczącym Komisji Polityki Europejskiej i Współpracy Zagranicznej Związku Miast Polskich, od 2012 r. piastuje stanowisko Współprzewodniczącego Zespołu ds. Funkcjonalnych Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Jest również zaangażowany w zacieśnianie współpracy w warszawskim obszarze metropolitalnym i autorem kilku projektów wspierających powiązania funkcjonalne pomiędzy gminami metropolii. Od 6 lat jest przewodniczącym Komitetu Sterującemu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Metropolii Warszawskiej, a w 2018 r. został Prezesem Stowarzyszenia Metropolia Warszawa.
Poza pracą w administracji publicznej ma doświadczenie w pracy naukowej na uczelniach publicznych i prywatnych. Więcej o Michale tutaj.

Dodatkowe materiały:

 1. Sylwetka Geoffrey West’a, o którym wspomnieliśmy na początku rozmowy. Jeśli zainteresowała Was jego teorią rozwoju miast zachęcam do obejrzenia wystąpienia West’a podczas TEDGlobal pt.: “The surprising math of cities and corporations”.
 2. Co to jest ekonomia współdzielenia (sharing economy)?
 3. Zainteresowanych kim  jest community manager zachęcam do wysłuchania 3. odcinka mojego podcastu, gdzie moim gościem jest  Krystyna Janda – community manager w budynkach IMMOFINANZ.
 4. Przestrzenie miejskie coraz częściej spełniają funkcję animującą społeczność lokalną, w Warszawie warto śledzić na bieżąco wydarzenia na Placu Defilad i na Placu Europejskim przy Warsaw Spire.
 5. A tych, których zainteresował co się dzieje dookoła budynku Spark zapraszam na rozmowę z Renatą Nowakowską (Innovation Manager w Skanska).
 6. Wymienione w podcaście technologie:
  Jakdojade
  Skycash
  Traficar
  4mobility
  Panek car
  Veturilo
  Opaska monitorująca stan zdrowia seniorów w Domu Pomocy Społecznej “Syrena”
  Aplikacja 19 115
 7. Więcej na temat warszawskich miejsc wspierających twórców nowych technologii znajdziecie na stronach Centrum przedsiębiorczości Smolna oraz Centrum kreatywności Targowa.

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?

Zdjęcie z oficjalnego fanpage’u Michała Olszewskiego