Pralka podłączona do internetu nikogo już nie dziwi (chociaż niezupełnie ten pomysł ma sens). Tak samo jak lodówka sama zamawiająca jedzenie, samochód, który aktualizuje sobie sam oprogramowanie, czy inne przedmioty wokół nas, które rozmawiają ze sobą i mogą ze sobą współpracować. Już w 2008 roku do Internetu było podłączonych więcej przedmiotów niż żyło ludzi na Ziemi, a za kilka lat liczba ta przekroczy kilkadziesiąt miliardów. Nie mówimy już tu o komputerach i telefonach, a sprzęcie AGD, czujnikach, zegarkach, pojazdach, windach, maszynach, czy…budynkach. Internet Rzeczy zmienia nasze życie i branże nieruchomości. Właśnie o tym dziś porozmawiam z moim gościem.

O czym będziemy rozmawiać?

 1. Czym jest Internet Rzeczy?
 2. Jakie rzeczywiste korzyści płyną z wykorzystania Internetu rzeczy?
 3. Jakie przedmioty wokół nas mogą być podłączone do Internetu?
 4. Dlaczego  systemy IoT są podobne do organizmu człowieka?
 5. Na czym polega czwarta rewolucja przemysłowa (industry 4.0)?
 6. Jaki wpływ ma rewolucja przemysłowa na branże nieruchomości.
 7. Dlaczego przemysł najszybciej adaptuje rozwiązania IoT?
 8. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla na, ludzi?

Kto dziś mówi?

Jarosław Zarychta
Head of Manufacturing Industry, Microsoft

Pasjonat nowoczesnych technologii ICT mających zastosowanie w biznesie i sektorze publicznym. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał 14 lat temu tworząc aplikacje dla sektora finansowego, następnie samorządowego i telekomunikacyjnego. W kolejnych latach uczestniczył w licznych projektach informatycznych dla branży energetycznej, w tym modernizacji i rozwoju Systemu Informatycznego Rynku Energii. Od 7 lat zajmuje się rozwojem biznesu w największych spółkach IT oferujących swoje produkty i usługi do segmentu Enterprise w Polsce i w Europie. Autor wielu koncepcji produktowych, modeli biznesowych i publikacji prasowych. W firmie Microsoft pełni rolę Dyrektora Rozwoju Rynku i jest odpowiedzialny za rozwój oferty firm partnerskich dla biznesu w obszarze rozwiązań dostępnych w chmurze Microsoft AZURE. Menedżer i ekspert IT z wykształcenia. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Bankowej i Uniwersytetu Wrocławskiego, certyfikowany Project Manager. Tutaj znajdziecie Jarka na LinkedIn.

Dodatkowe materiały:

 1. Serdecznie dziękujemy za gościnność w Business Link Astoria, gdzie nagrywaliśmy ten odcinek.
 2. Internet of Things często wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, o której rozmawiałem jakiś czas temu z Aleksandrą Przegalińską. Tutaj posłuchajcie odcinka z jej udziałem.  
 3. W tym odcinku podaliśmy kilka ciekawych przykładów, gdzie pojawia się IoT m.in.: najnowocześniejsza fabryki samochodów w Europie, magazyn Amazon w Kołbaskowie, czy inteligenty sklep Żabka, który powstał we współpracy z Microsoft
 4. Kilka dni temu Microsoft ogłosił strategiczne partnerstwo z firmą Skanska, więcej na temat tego jak wyglądała ich współpraca tutaj

Kilka słów na koniec

Dziękuję za to, że spędziliśmy te kilkadziesiąt minut razem. Kolejne odcinki podcastu będziemy publikować co tydzień w każdą środę.

Naszych podcastów możesz słuchać na telefonie w aplikacji Apple Podcast (jeśli masz iPhone to masz tą aplikację preinstalowaną na telefonie), na urządzeniu z systemem Android w aplikacji Google Podcasts lub na Spotify.  Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych audycji koniecznie zasubskrybuj nasz kanał w swojej aplikacji.

Koniecznie podziel się z nami pomysłami na to kogo zaprosić do kolejnych odcinków i jakie tematy poruszyć. Napisz na podcast@proptechpoland.org i podrzuć pomysł. A może to z Tobą powinniśmy porozmawiać?

 

Photo by Saffu on Unsplash